WINO.klub zestaw #12
WINO.klub obchodzi swój pierwszy jubileusz. Już od roku zestawiamy ze sobą klasykę gatunku z winami Nowej Fali. Nie inaczej jest w zestawie #12. Prezentujemy klasyczną Portugalię z nowoczesnym twistem, rasowe cabernet z Waszyngtonu od ekscentrycznego producenta, biodynamiczną grecką biel powstałą z połowy tuzina lokalnych szczepów i na wskroś klasyczne Fiano.
Reynolds Carlos Reynolds Tinto 2020
Portugalia / Alentejo, VR Alentejano / alicante bouschet, aragonez, afrocheiro, trincadeira. Szczere i bez napięcia, pachnące wiśniami, czereśniami, śliwkami, jeżynami, jałowcem, pieprzem, żywicą i dymem, na podniebieniu skoncentrowane, soczyste, z przyjemnymi taninami, lekkim muśnięciem beczki, owocowością podbitą ziołami (estragon i rozmaryn) i eleganckim finiszem
Posiadłość Reynolds Wine Growers położona jest w Alentejo, tuż przy Parku Narodowym São Mamede. Wśród 200 ha pól, łąk i lasów 41 ha przypada na winnice (arinto, antão vaz, alicante bouschet oraz aragonez, trincadeira, alfrocheiro, touriga nacional, syrah i cabernet sauvignon). Pagórkowaty teren, duże dobowe różnice temperatur i gleba, w przeważającej części łupkowa, decydują o jakości win. Uprawa ma charakter organiczny (wkrótce będzie biodynamiczna). Szczepy fermentuje się indywidualnie w dużych kadziach z francuskiego dębu. Dojrzewanie z kolei odbywa się w mniejszych dębowych beczkach. Wina powstają w czterech kategoriach sygnowanych imieniem przedstawicieli każdego pokolenia rodziny. Te z trzeciego (Robert) i piątego (Gloria) produkowane są wyłącznie w najlepszych rocznikach i dojrzewają w butelkach nawet dziesięć lat. Firmowane przez szóste pokolenie (Juliana, seniora rodu) – szczególnie Reserva i Grande Reserva – trafiają do sprzedaży po 3‒5 latach. Najszybciej uwalniane są wina sygnowane przez Carlosa, syna Juliana (siódme pokolenie). Proces winifikacji nadzoruje wspólnik rodziny – Nelson Martins.
Carlos Reynolds Tinto 2017: skład: alicante bouschet 30%, aragonez 30%, afrocheiro 20%, trincadeira 20%; wydajność: 4.000 kg/ha; zbiory nocne, spontaniczna fermentacja w kadziach z dębu francuskiego (osobno każdy szczep) i starzenie przez 12 miesięcy; minimalne siarkowanie; po kupażowaniu starzenie 12 miesięcy w butelce; zawartość alkoholu: 12,5 %; importer: Vininova.
Wines of Substance Cabernet Sauvignon 2016
Stany Zjednoczone / Washington, AVA Columbia Valley / cabernet sauvignon. Głębokie i bogate, pachnące porzeczkami, jeżynami, grafitem, czekoladą i przyprawami, na podniebieniu pełne, jędrne, aromatyczne, z dojrzałymi taninami, soczystą kwasowością i długim finiszem
Wines of Substance to marka stworzona przez ekscentrycznego Charlesa Smitha w 2015 roku, po sprzedaży House Wine i Charles Smith Wines. Miały pod nią powstawać najlepsze w Stanach Zjednoczonych cabernety w przystępnej cenie. Flagowe wino „Cs” fermentuje spontanicznie, dojrzewa w dębowych beczkach i jest butelkowane bez klarowania i filtrowania. Wraz z sukcesem „Cs” powstała Substance Vineyard Collection, która obejmuje wina z innych szczepów (m.in. merlot, cabernet franc, chardonnay i sauvignon blanc), które nawiązują do ich klasycznych interpretacji z Bordeaux i Doliny Loary. Etykiety „Ch” i „Sb” realizują tę samą wizję, co „Cs”. W 2021 roku Charles powołał House of Smith, który obejmuje: K Vintners, Substance, ViNO CasaSmith, SIXTO, B.Leighton, POPUP i Golden West.
Cabernet Sauvignon 2016: parcele: Goose Ridge (34%), Frenchman Hills (21%), Painted Hills (17%), Coyote (28%); spontaniczna fermentacja całych kiści, maceracja 33 dni w dębowych beczkach francuskich (50% nowych); starzenie na osadzie 12 miesięcy w beczkach; kwasowość: 5,4 g/l; pH: 3,87; zawartość alkoholu: 14,5%; brak cukru resztkowego; oceny: 93 pkt (JD); importer: Sundance Wines.
Sclavos Alchymiste White Blend 2021
Grecja / Wyspy Jońskie, VDT Epitrapezios Inos / roditis, robola, vostilidi, moschatela, moscat, tsaousi. Świeże i mineralne, pachnące brzoskwiniami, nektarynkami, jabłkami, gruszkami i kwiatami, na podniebieniu lekko słone, charakterne, z wyraźną kwasowością, nutami orzechowymi i ziołowym finiszem
Rodzina Sclavos od wieków związana jest z Kefalonią, największą wyspą Morza Jońskiego. Pierwsze krzewy mavrodaphne i vostilidi, które owocują do dziś, zasadził na półwyspie Paliki ponad sto lat temu prapradziadek Evriviadisa Sclavosa (to on wraz ze Spirosem Zisimatosem zarządza obecnie winnicą). W dobie rewolucji bolszewickiej wrócił on do rodzimej Kefalonii z Odessy, gdzie był właścicielem winnicy. Obecnie biodynamiczna uprawa obejmuje 8 ha, rozsianych w czterech różnych miejscach wyspy (m.in. na zboczach Ainos na wysokości 800 metrów n.p.m.). Winiarnia skupuje także winogrona z 4 ha sąsiednich winnic, które podobnie jak ich własne, obsadzone są starymi winoroślami, nie korzystają z nawadniania, ale z unikalnego, wapiennego terroir. Ekologicznej uprawie towarzyszy niskointerwencyjny proces winifikacji (za który odpowiada Evaggelia Moraiti) oparty na spontanicznej fermentacji, rdzennych drożdżach i minimalnym siarkowaniu.
Alchymiste White Blend 2021: roditis 50%, robola 10%, vostilidi 10%, moschatela 10%, zachyntino 10%, tsaousi 10%; gleby: wapień i żwir 750-850 m n.p.m. (roditis), wapień ilasty 250 m n.p.m. (pozostałe szczepy); średni wiek winorośli: 30 lat; spontaniczna fermentacja odszypułkowanych gron, krótka maceracja w kadziach ze stali nierdzewnej, starzenie 4 miesiące na osadzie, suplementowany kwas jabłkowy, niefiltrowane, minimalnie siarkowane; zawartość alkoholu: 12,5%; importer: Vininova.
Mastroberardino Fiano di Avellino 2021
Włochy / Kampania, DOCG Fiano di Avelino / fiano. Orzeźwiające i subtelne, pachnące cytrusami, melonami, migdałami, orzechami laskowymi, akacją, miodem i ziołami, na podniebieniu gładkie, mineralne, delikatne, świeże, chrupkie, z kwiatowym finiszem
Rodzina Mastroberardino zajmuje się wytwarzaniem wina w Kampanii (Atripalda w dystrykcie Irpinia) od 1878 roku i uznaje się ją za klasycznego producenta w regionie. Obecnie gospodaruje w zrównoważony sposób na ponad 300 ha (DOCG Greco do Tufo, Fiano di Avelino i Taurasi), które na bogatych w minerały glebach bielicowych (gliniaste z domieszką wapienia lub piaszczyste) obsadzone są autochtonicznymi odmianami winorośli: białymi (falanghina, greco, fiano i coda) oraz czerwonymi (aglianico i piedirosso) na wysokości od 300 do 600 metrów n.p.m. Od początku winiarnia starała się łączyć innowacyjność z tradycją, a możliwości techniczne z pasją i jakością. Mimo szerokiej gamy etykiet, ich wina zawsze trzymają dobry poziom. Najbardziej znanym winem jest „Radici” (DOCG Taurasi) w ziemistym, tradycyjnym stylu. W 1996 roku Antonio Mastroberardino (który przywrócił świetność winiarni po II wojnie światowej) został zaproszony przez rząd włoski do odtworzenia historycznych winnic na terenie Pompejów. Pierwsze wino z tego projektu – „Villa dei Misteri” trafiło do sprzedaży w 2003 roku. Obecnie firmą zarządza Piero (syn Antonio).
Fiano di Avellino 2021: gleby bielicowe (400 m n.p.m.); wydajność: 7.000 kg/ha; średni wiek winorośli: 15 lat; winogrona zbierane w pierwszym tygodniu października; klasyczna winifikacja (ok. 20 dni) w zbiornikach ze stali nierdzewnej w kontrolowanej temperaturze (16°C-8°C), starzenie kilka miesięcy w butelkach; zawartość alkoholu: 12,5%; kwasowość: 5,5 g/l; cukier resztkowy: 1,7 g/l; pH: 3,3; zawartość siarczynów: 96 mg/l; importer: Le Barbatelle.
Zobacz wideo z degustacji online zestawu #12 i rozmowę z Carlosem Reynoldsem.
Kliknij i dowiedz się więcej o międzynarodowych kursach winiarskich WSET / Capstone California