dolina Loary
||

Piękna i pyszna Loara

Kiedy ostatnio otworzyłeś_aś butelkę wina z Loary? Założę się, że zajmie Ci dobrą chwilę żeby przypomnieć sobie kiedy to było! Wina Doliny Loary pozostają dla polskiego konsumenta nadal nieodkryte, a skoro nie ma na nie popytu to i podaży brak. Koło się zamyka i omija nas masa przyjemności z tych genialnych na lato i nie tylko win.

Dolina Loary jest trzecim co do wielkości regionem apelacyjnym we Francji, obejmującym łącznie 51 zidentyfikowanych miejsc uprawy winorośli o najwyższym statusie jakości AOC (Appellation d’origine Contrôlée). Cechuje ją wysoka jakość win i naturalne piękno regionu. Obszar pomiędzy Chalonnes-sur-Loire a Sully-sur-Loire jako jeden z tylko dziesięciu na świecie znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wspaniałe winnice, zamki, fortece i najdłuższa francuska rzeka o tej samej nazwie są nieodłącznym elementem krajobrazu. Z ponad tysiącem winiarni otwartych dla turystów Loara jest miejscem przyjaznym enoturystom, którzy na licznych szlakach pieszych i rowerowych mogą swobodnie poruszać się po regionie i czerpać z jego uroku i smaków lokalnych produktów. 

Prawie 60 tys. hektarów winnic rozpościera się na pięć podregionów, a kluczowe apelacje znajdują się bezpośrednio przy wartkim nurcie rzeki Loary. Rzeka ma istotny wpływ na uprawę winorośli, bo łagodzi klimat chroniąc winnice przed wczesnowiosennym przymrozkiem, a jesienią dostarcza wilgoci niezbędnej do pojawienia się szlachetnej pleśni na wina słodkie. Ze względu na zimny klimat w Dolinie Loary przeważającym kolorem win jest biały, który przybiera różne formy od win musujących, spokojnych wytrawnych, półwytrawnych i słodkich z późno zbieranych winogron. 

Aż 25% winnic stanowią certyfikowane uprawy ekologiczne i biodynamiczne co plasuje Loarę na pozycji lidera ekologii. Silny nurt eko producentów regionu wypracował podwaliny pod pierwszą na świecie oficjalną definicję i kategorię win naturalnych, która została włączona w system prawny win francuskich. Już od kliku lat pod nazwą „Vin Méthode Nature” kryją się wina naturalne wytwarzane według zdefiniowanych i ściśle określonych kryteriów produkcji. Przyświeca im idea niskiej interwencyjności, eko uprawy i niemal całkowita rezygnacja z użycia środków chemicznych w uprawie i produkcji wina.

dolina Loary
foto wine-tours-france.com

Loara to cały wachlarz stylów win na czele z białymi (41%) i musującymi (14%), ale region również mocno stoi winami różowymi (24%) i czerwonymi (21%). Trio najważniejszych białych szczepów winorośli stanowią chenin blanc, melon blanc i sauvignon blanc. Co do różu i czerwieni dominuje bordoska odmiana cabernet franc, która lokalnie nazywana jest breton. Poza tym w niewielkich ilościach występuje pinot noir, malbec, gamay, a na róż często używa się grolleau.

Co ciekawe Loara zaraz po Szampanii jest największym producentem win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną z wtórną fermentacją w butelce. Najlepsze bąbelki powstają ze szczepu chenin blanc i określane są apelacjami Crémant de Loire, Vouvray Mousseux Méthode Traditionelle i Saumur Mousseux Méthode Traditionelle. Topowe wina słodkie to Coteaux du Layon, a najbardziej charakterna czerwień powstaje w Chinon.

Elementem dopełniającym smaki regionu są lokalnie wytwarzane kozie sery, które świetnie komponują się z winami regionu. Loara ma, aż 48 zarejestrowanych apelacji dla lokalnych serów. Najsłynniejsze z nich jak Sainte Maure, Crottin de Chavignol czy Valencay doskonale korespondują z winami opartymi na sauvignon blanc jak Sancerre i Pouilly Fumé. Twardsze i bardziej dojrzałe łączy się z winami czerwonymi, a te z wyraźnym pleśniowym charakterem najlepiej pasują do win słodkich. Po spróbowaniu tych genialnych połączeń zapewniam, że nie tylko miło będziecie je wspominać, ale także częściej sięgać po wina z Doliny Loary. 

Adam Pawłowski MS

dla

Kliknij i dowiedz się więcej o międzynarodowych kursach winiarskich WSET 

Kliknij i dowiedz się więcej o WINO.KLUB

Podobne wpisy