Leithaberg DAC
W tym roku Leithaberg obchodzi 10-lecie uzyskania statusu DAC “Districtus Austriae Controllatus”. Aktualnie jedynie 10 austriackich apelacji może poszczycić się takim wyróżnieniem. To miejsce, gdzie unikalne terroir spotyka się z talentem winiarzy co tworzy idealny przepis na wybitne wina.
Leithaberg znajduje się w północno-wschodniej części Austrii w regionie Burgenland. To właśnie tam znajdują się jedne z najstarszych dowodów uprawy winorośli w środkowej Europie sięgające VIII w. p.n.e. Nazwa apelacji pochodzi od pasma górskiego Leithagebirge, które definiuje krajobraz i posiada idealne stoki pod uprawę winogron. Łącznie na 3000 hektarów winnic, 70 winiarzy produkuje rocznie zaledwie ok. 200 000 butelek wina. Dlaczego? Ponieważ najwyższa jakość jest tutaj priorytetem. Winnice umiejscowione są na dobrze nasłonecznionych południowo-zachodnich stokach a u ich podnóży znajduje się słynne jezioro Neusiedlersee.
To jezioro imponuje wielkością, ale nie głębokością ponieważ w najgłębszym miejscu nie przekracza dwóch metrów. Płytkie Neusiedlersee jest świetnym regulatorem temperatury. Kiedy przychodzi wiosenny przymrozek to winiarze z Leithaberg śpią spokojnie ponieważ mogą liczyć na to, że jezioro odda nieco swego ciepła i pąki nie przemarzną. Za to latem ciepły wiatr znad jeziora wspomaga dojrzewanie gron. Większość produkcji (60%) to wytrawne wina czerwone ze szlachetnego autochtonicznego szczepu austriackiego blaufränkisch, który w Leithaberg uprawiany jest na kamienistych glebach z dużą zawartością łupków, wspierających dojrzewanie. Wina oparte są na owocu a umiarkowanie dozowany dąb pozostaje przyjemnym tłem. W nosie dominuje wiśnia, czereśnia, czerwona porzeczka i jeżyna. Jego znakiem rozpoznawczym jest przyjemna ziemistość i nuta pieprzowa. Pozostałe 40% produkcji przypada na jednoszczepowe lub kupażowane wina białe. Wiodącym białym szczepem apelacji jest chardonnay. Można by pomyśleć, że producenci skupiają się na tym popularnym, międzynarodowym szczepie w celach promocyjno-sprzedażowych. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że chardonnay było tutaj kultywowane już przez cystersów i rzeczywiście sprawdza się doskonale na kredowych glebach. Chardonnay z Leithaberg cechuje wyraźna nuta mineralna i soczyste jabłko z cytrusową werwą. Wino oparte na kwasowości z subtelnym wsparciem kremowej tekstury. Tutaj dąb również występuje w roli drugoplanowej.
W połowie czerwca miałem przyjemność odwiedzić ten fascynujący region i zostałem zaskoczony ciekawą formą degustacji. Przedstawiciele producentów Leithaberg zorganizowali ślepą degustację podczas której serwowali lokalne odmiany zestawione z francuskimi winami o podobnym profilu smakowym. Celem nie było udowadnianie które z win jest lepsze lub gorsze, ale wskazanie różnic i podobieństw poszczególnych par. Degustowałem syrah z Doliny Rodanu w zestawieniu z lokalnym blaufränkishem, burgundzkie chardonnay z lokalną odmianą tego samego szczepu oraz alzackie pinot blanc z autochtonicznym weissburgunderem. To na pozór łatwe zadanie zamieniło się w trudną zagadkę i skłamałbym mówiąc, że bez problemów udało mi się zidentyfikować pochodzenie win. Niemniej jednak degustacja dowiodła, że lokalne wina dorównują jakością francuskim klasykom z najwyższej półki. To tzw. wina gastronomiczne, idealnie nadające się do łączenia z jedzeniem. Leithaberg w białej odsłonie lokalnie serwuje się z rybami z jeziora Neusiedlersee a także takimi klasykami jak strucel z kapustą i zupą rybną. Za to blaufränkisch stanowi idealny mariaż z lokalnym gulaszem z dziczyzny oraz gęsią serwowaną z czerwoną kapustą, kasztanami i majerankowym sosem.
Odmiany dozwolone do produkcji Leithaberg DAC:
Białe: chardonnay, weissburgunder, grüner veltliner, neuburger
Czerwone: blaufränkish
Adam Pawłowski MS
dla