||

Dobra Zmiana

 

Bardzo łatwo jest być winiarskim snobem. Wystarczy nie dopuszczać do siebie myśli, że klasyczne szczepy, wina nie maja i nie mogą mieć sobie równych. Być może po części to prawda ale świat wina ma dużo więcej do zaoferowania i błędem byłoby nie skorzystać z bogactwa jego różnorodności. Zwykle też te mniej znane zamienniki okazują się mieć fantastyczną relację ceny do jakości.

 

Zgłębiam temat biorąc pod lupę 4 winiarskie supergwiazdy i zestawiam je z mniej wypromowanymi ale bardzo interesującymi i często równie dobrymi winami.
Syrah vs Fetească Neagră

Jeżeli istniałby fanklub Syrah to na pewno bym do niego wstąpił. Uwielbiam ten szczep za aromaty leśnych owoców, fiołków, czarnego pieprzu i za lekko ziemisty charakter. Serce mi mówi, że nic nie może być podobnego do Syrah ale rozum podpowiada, że jest inaczej. Nie tak dawno miałem okazję degustować różnych wersji autochtonicznego mołdawskiego szczepu Fetească Neagră, który często do złudzenia przypominał Syrah. Fetească Neagră pochodzi z Mołdawii ale występuje także w Rumunii i mam wrażenie, że obecnie pełni rolę najbardziej nobliwego szczepu tego kraju. Fetească Neagră podobnie jak Syrah produkuje wina oparte na słodkich owocach leśnych z wyraźnym pieprzowym charakterem. W ustach też dostrzegam podobieństwa bo Fetească Neagră jest średniej budowy z zaznaczoną kwasowością, umiarkowanym alkoholem i nieco ziemistymi garbnikami.

 

IMG_0567
Doskonała Feteasca Neagra od producenta Davino.

Nebbiolo vs Baga

Nebbiolo to kultowy włoski szczep, odpowiadający za jedne z najlepszych win na świecie. Porównując go do innych pewnie narażam się na telefony i emaile z pogróżkami od fanatycznych wielbicieli Barolo i Barbaresco, których z góry przepraszam. Według mnie nie jest pozbawionym sensu stwierdzenie, że portugalska Baga z Regionu Bairrada stylistycznie jest bardzo podobna do Nebbiolo. Oba szczepy produkują wina zdominowane świeżym czerwonym owocem, maja wyraźne nuty ziołowe i ziemiste. Oprócz tego zarówno Nebbiolo jak i Baga charakteryzują się wysoką kwasowością i mocno zaznaczonymi garbnikami. Różnice są niewielkie. Baga zwykle nie jest aż tak aromatyczna jak jej włoski kuzyn i prezentuje nieco bardziej dojrzały typ owocu.

 

IMG_7977
Jedna z najlepszych ekspresji szczepu Baga produkcji Luisa Pato zwanego “Senior Baga”.

Szampan vs Angielskie Wina Musujące

Jeszcze 10 lat temu nikt nie uznałby takiego porównania za poważne a dziś zdarza się, że angielskie wina musujące uzyskują na zawodach wyższe noty od bardzo dobrych Szampanów. Nie tylko w praktyce ale w teorii takie zestawienie też ma sporo sensu. Na południu Anglii występują kredowe gleby z, których słynie Region Szampanii a klimat północnej Francji nie jest diametralnie różny od warunków klimatycznych południowej Anglii. Wraz z globalnym ociepleniem Anglia staje się coraz lepszym gruntem dla Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier czyli szczepów używanych do produkcji Szampana. Anglicy także stosują tzw. „metodę szampańską” polegającą na drugiej fermentacji występującej w butelce. Miałem okazję degustować wiele doskonałych angielskich win musujących i muszę przyznać, że stylistycznie nie różnią się od szampanów. Coś jest na rzeczy bo w 2015 roku słynny Dom Szampana Tattinger zainwestował w angielskim Hrabstwie Kent w winnice o wielkości 69 hektarów i zamierza tam produkować wina musujące.

 

IMG_0667
Gusbourne to czołowy producent angielskich win musujących. Jego Blanc de Blanc jest moim ulubionym “angielskim szampanem”.

Sauvignon Blanc vs Verdejo

Sauvignon Blanc to jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych międzynarodowych szczepów. Sauvignon Blanc zwykle produkuje wina zorientowane na aromaty świeżych cytrusów, jabłek i owoców tropikalnych. Jego znakiem rozpoznawczym są wyraźne aromaty ziół z lekko warzywnym, kwiatowym charakterem. Wszystkie te cechy można znaleźć w hiszpańskim szczepie o nazwie Verdejo. Wystepuje on głównie w Apelacji D.O. Rueda znajdującej się w Regionie Castilla y León. Producenci z Ruedy już dawno zauważyli te podobieństwa i często kupażują ze sobą oba szczepy. Verdejo ma zazwyczaj nieco niższą kwasowość niż Sauvignon a aromaty ziołowe prezentuje raczej w tle. Nie mniej jednak stylistycznie są do siebie bardzo podobne

 

IMG_0668
Przykład typowego Verdejo z Ruedy.

 

Adam Pawłowski MS

 

dla

 

logo

Podobne wpisy