||

Algarve

To jeden z najczęściej odwiedzanych regionów Portugalii ale bardzo mało znany z wina. Algarve kojarzy się bardziej z pięknymi plażami, dramatycznymi klifami i kurortami przepełnionymi zagranicznymi turystami niż z konkretnymi typami lokalnych win. Czas na odkrycie tej nieznanej winnej krainy.

Algarve znajduje się dosłownie na samym końcu Europy. To najdalej wysunięty na południowy-zachód europejski region winiarski znajdujący się zaledwie kilka set kilometrów od północnego wybrzeża Afryki. Zachodnia część regionu dzięki chłodnym bryzą oceanicznym ma nieco łagodniejszy klimat od części wschodniej, którą owiewa ciepłe kontynentalne powietrze znad Hiszpanii. Tą granicę kreśli największe w regionie miasto Faro. Uprawę winorośli w Algarve zapoczątkowali Fenicjanie, a na dobre rozwinęli Rzymianie. Nawet panujący przez długi okres na tych ziemiach Arabowie nie zaprzestali uprawy winorośli ale rzecz jasna z powodów religijnych jej owoców nie poddawali fermentacji. Aktualnie Algarve ze swoim 1400 ha winnic stanowi zaledwie jedną dwusetną krajowego areału i wytwarza ledwie kroplę w morzu portugalskiego wina. Większość lokalnego wina umila pobyt zagranicznym turystom, a jedynie jego mała cześć opuszcza region. De facto żeby  spróbować win z Algarve trzeba się tam wybrać. Region ma cztery oficjalne apelacje DOC od zachodu patrząc Lagos, Portimão, Lagoa, Tavira oraz popularną kategorię win ogólnoregionalnych Vinho Regional Algarve.

algarvetouristguide.com

 
Z ponad 300 dniami słonecznymi Algarve jest krainą skąpaną w słońcu i owianą oceaniczną bryzą. Mamy tutaj kilka ważnych czynników naturalnych wpływających na klimat i wegetację. Choć region leży u brzegów Atlantyku to klimat Algarve określamy jako śródziemnomorski i to w czystej postaci. Długi i suchy okres wegetacyjny, z niskim poziomem opadów które mają miejsce głównie zimą i jesienią sprzyja uprawie szczepów winorośli odpornych na suszę i późno dojrzewających. Jeżeli chodzi o czerwień to znajdziemy tutaj mix autochtonicznych szczepów jak castelão, które jawi się miękką kwasowością i owocową słodyczą. Nie brakuje tu najszlachetniejszego szczepu portugalskiego znanego z topowych porto czyli touriga nacional, dającego kolor, ciało, taninę i kwasowość. Najczęściej uprawianym szczepem i zarazem wizytówką Algarve jest negra mole. To ponoć jedna z dwóch najstarszych odmian portugalskich, która powoli wraca do łask winiarzy w szczególności tych z młodej generacji. Jest odporna na choroby, bardzo plenna i relatywnie łatwa w uprawie. Daje wina o lekkiej czerwonej barwie, nie narzuca się kwasowością ani taniną. Ma profil aromatyczny słodkich,  czerwonych owoców. Typowe dla południa Portugalii jest także francuska krzyżówka alicante bouschet. Jako jedne z niewielu winogron jest teinturierem czyli odmianą mająca zabarwioną nie tylko skórkę ale także sam miąższ. Możemy się po niej spodziewać intensywnego pigmentu i solidnej owocowości. Mamy tu także towarzystwo międzynarodowe na czele z cabernet sauvignon i syrah występującymi w winach jednoszczepowych lub w blendach. W przypadku czerwieni nie można mówić i zwiewności, lekkości i elegancji ale raczej o słodkim, lekko przydymionym charakterze, który przypomina niektóre wina Kalifornii lub Południowej Australii. W bieli dominuje kwasowe, neutralne w smaku arinto i aromatyczna malvasia fino. Pierwsze genialnie komponuje się z lokalnymi rybami i owocami morza, a drugie może być strzałem w dziesiątkę w połączeniu z daniami kuchni Indyjskiej. Podróżując po regionie mija się sporo winnic ale brakuje enonawigacji z wytyczonymi szlakami i informacją o możliwości odwiedzin producentów. W lokalnych restauracjach i sklepach winiarskich znajdziemy wina regionu choć mam wrażenie, że mogłyby być lepiej wyeksponowane i bardziej promowane. Sam nie mam dużego doświadczenia w winach Algarve ale wizycie w regionie i spróbowaniu solidnej próby win jestem zbudowany i dziwię się, że lokalne wino nie są bardziej eksponowane i promowane. Algarve nie jest typową winną destynacja ale warto sobie dosmaczyć pobyt w regionie lokalnymi winami, które jednak mają w sobie coś indywidualnego i urokliwego.

Adam Pawłowski MS

dla

Kliknij i dowiedz się więcej o międzynarodowych kursach winiarskich WSET / Capstone California

Kliknij i dowiedz się więcej o WINO.KLUB

Podobne wpisy