|

Klub WINO. zestaw #2

 

Klub WINO. zestaw #2 w pełnej krasie

  1. Celler Escoda-Sanahuja Nas del Gegant Rosado 2020
  2. Niepoort Vertente 2018
  3. Hartmann Donà Pinot Blanc 2019
  4. Maison Trimbach Pinot Blanc 2018

 

fot. Małgorzata Opala

Celler Escoda-Sanahuja Nas del Gegant Rosado 2020

Hiszpania / Katalonia, DO Conca de Barberà / trepat, garnatxa negra

rockandrollowe, świeże, zaskakujące, intensywnie pachnące owocami (wiśnie i truskawki), z nutami kwiatowymi, na podniebieniu sprężyste, z przyjemną przyprawową pikantnością

 

Celler Escoda-Sanahuja to projekt Joana Ramóna Escody, który przez wiele lat pracował w katalońskich winnicach, aby w 1999 roku rozpocząć własną działalność w Prenefeta w Conca de Barberà (pomiędzy Prioratem a Penedès), skąd pochodzi jego żona – Maria Carme. Oboje oddani są rolnictwu biodynamicznemu. Gospodarują na 11 ha, na które – oprócz winnicy – składają się gaje oliwne, drzewa migdałowe oraz ogród warzywny. Hodują konie, krowy, owce, indyki oraz kury. Od 2017 prowadzą, połączoną z winiarnią restaurację – Tossal Gros; są też współwłaścicielami barcelońskiego Bar Brutal. Od 2005 roku zaprzestali używania siarczynów, nawet przed butelkowaniem. Na ich winnice składają się rozrzucone wokół Montblanc działki, które są prowadzone w zależności od lokalizacji, gleby i odmian winorośli, wśród których są zarówno szczepy międzynarodowe, jak i autochtoniczne. Fermentują na rdzennych drożdżach, nie stosują klarowania i filtracji. Joan wraz ze swoim przyjacielem Laureano Serresem założył P.V.N. (Productores de Vinos Naturales), pierwsze stowarzyszenie hiszpańskich producentów win naturalnych, które organizuje targi H2O w Barcelonie i Madrycie. Jego wina są bardzo indywidualne, zakorzenione w miejscowym terruño i jednocześnie oddające anarchistyczną osobowość Joana.

 

Nas del Gegant Rosado 2020: Joan Ramón nie winifikuje różowego wina co roku. Wczesnowiosenne deszcze 2020 roku spowodowały, że winogrona nie mogły dać dobrego wina czerwonego Nas del Gegant, więc wszystkie owoce zostały wykorzystane do produkcji wina różowego; garnatxa (45%) oraz lokalny trepat były macerowane na skórkach 2-3 dni, a spontaniczną fermentację kończyły w zbiornikach ze stali nierdzewnej; wino nie było klarowane, filtrowane, nie zawiera dodanych siarczynów. Zawartość alkoholu: 10,0% (importer: SPOT.).

 

Niepoort Vertente 2018

Portugalia / Dolina Douro, DOC Douro / field blend (tinta roriz/tempranillo, touriga franca i inne)

eleganckie, gładkie, pachnące wiśniami, śliwkami, lukrecją, czarnym pieprzem i przyprawami korzennymi, w ustach bogate i złożone, z wyrazistą mineralnością, kwasowością, zarysowaną beczką, głębią owocu, wyraźnym łupkowym charakterze i korzennym finiszem

 

Niepport Vinhos to rodzinna firma znana z produkcji porto oraz win wytrawnych; historia związku rodu Niepoortów z porto sięga 1842 roku, kiedy to Franciscus Marius van der Niepoort wyruszył z rodzimej Holandii do Portugalii, aby stworzyć przedsiębiorstwo zajmujące się handlem wzmacnianymi winami z Doliny Douro z siedzibą w Vila Nova de Gaia. Rozwijało się ono aż do 1987 roku, gdy do rodzinnego biznesu dołączył Dirk Niepoort, który zdecydował się zmienić dotychczasowy model biznesowy i kupił pierwszą 25 ha winnicę. Konsekwencją tej decyzji były nie tylko przetasowania rodzinne, ale zmiany w całym przemyśle winiarskim, które uczyniły z Dirka legendę stojącą na czele winiarskiej awangardy i zmian jakościowych (Douro Boys). Niepoort znany jest z eleganckich, ale potężnych czerwonych win wytrawnych (Batuta i Charme), uważanych za jedne z najlepszych win w Portugalii. Pod nazwą Redoma produkowana jest z autochtonicznych odmian linia win czerwonych, różowych i białych. Dzięki swej determinacji i odwadze zdołał zbudować prawdziwe imperium winiarskie (m.in. Minho, Douro, Bairrada, Dão, Mozela), które powoli przechodzi w ręce szóstego pokolenia.

 

Vertente 2018: grona pochodzą z Quinta de Napoles (Dolina Tedo) oraz ze starych krzewów (50-80 lat) w pobliżu Pinhão, głównie tinta roriz i touriga franca, rosnących na łupkach; 2018 był ciepłym rokiem (4 sierpnia był najgorętszym dniem XXI wieku); zebrane grona podlegały dwukrotnej selekcji i były winifikowane w zbiornikach ze stali nierdzewnej; wino dojrzewało we francuskich używanych baryłkach przez 22 miesiące; zawartość alkoholu: 12,6%; oceny: Parker 92 (rocznik 2017) (importer: Vininova).

 

Hartmann Donà Pinot Blanc 2019

Włochy / Górna Adyga, Alto Adige DOC / pinot blanc

lekkie, świeże i eleganckie, z dojrzałym owocem (gruszki i brzoskwinie), na podniebieniu czyste, napięte, z idealną równowagą i mineralnością

 

Hartmanna Donà – absolwent Uniwersytetu w Geisenheim, w latach 1994-2002 pracował jako główny enolog w Kellerei Terlan (Cantina di Terlano). Od 2000 roku, po przejęciu rodzinnej winnicy pinot noir w Girlan (0,65 ha), rozwija własny projekt winiarski, będąc jednocześnie konsultantem wielu innych winiarni we Włoszech i za granicą. Obecnie dzierżawi kilka unikalnych parcel w Merano z ok. 40-50-letnimi krzewami schiavy, pinot noir, lagrein, pinot blanc, chardonnay, sauvignon blanc i gewürztraminera, uprawiając je z szacunkiem dla przyrody, środowiska, ekosystemu i bioróżnorodności. Nie działa według utartych schematów, ciągle eksperymentuje i wypracowuje najlepsze rozwiązania biorące pod uwagę glebę, winorośle i pogodę. Jego wina różnią się od konwencjonalnej produkcji nie tylko unikalnym stylem, ale także nieinterwencyjnym podejściem do procesu winifikacji, w której – jego zdaniem – najważniejszy jest czas. Wina Hartmanna mają duży potencjał dojrzewania, mimo że w sprzedaży nie pojawiają się szybko (Donà Noir, Rouge i Blanc zwykle po ok. 4 latach). Od dwóch lat w linii Liquid Stone butelkuje schiavę winifikowaną w ten sam sposób z różnych gleb: łupkowych (Phyllit), granitowych (Granit) i wapiennych (Dolomit). Produkuje ok. 35.000 butelek wina rocznie.

 

Pinot Blanc 2019: winogrona pinot bianco ze starych krzewów (40-50 lat) z gleb granitowo-wapiennych; winifikacja w kadziach ze stali nierdzewnej; 2019 był chłodnym rokiem w Górnej Adydze, z gradobiciami w kwietniu, późnymi przymrozkami i opóźnionym dojrzewaniem owoców do czternastu dni w stosunku do średniej z ostatnich lat. Zawartość alkoholu: 12,5%; oceny: Prange-Barczyński 88 (importer: SPOT.).

 

Maison Trimbach Pinot Blanc 2018

Francja / Alzacja, AOC Alsace / pinot blanc

gładkie, żywe, pachnące białymi kwiatami, owocami (brzoskwinie, morele i mandarynki), z nutą miodu, na podniebieniu pełne, mineralne, z dobrą kwasowością i przyjemnym finiszem

 

Maison Trimbach działa nieprzerwanie od 1626 roku, obecnie w Ribeauvillé (od lat 90. XIX wieku), i jest ikoną alzackiego winiarstwa. Przez dwanaście pokoleń Trimbachowie wypracowali własny styl, wytwarzając wina ustrukturyzowane, owocowe, eleganckie i zrównoważone, z dużym potencjałem starzenia. Dzisiaj ręka w rękę pracują na to trzy pokolenia: na co dzień wszystkim zajmują się bracia Pierre i Jean, ale Bernard i Hubert (ich ojciec i stryj) są wciąż zaangażowani w wytwarzanie win. Anne, najstarsza przedstawicielka trzynastego pokolenia właśnie dołączyła do rodzinnej firmy. Ich winnice, zajmujące obecnie 58 ha, znajdują się w sześciu słynnych wioskach (głównie Ribeauvillé i Hunawihr) i obejmują nie mniej znane Grand Cru (Rosacker – Clos Sainte Hune Riesling, Geisberg, Osterberg, Mandelberg, Schlossberg i Brand) z różnymi rodzajami gleb, warunkami klimatycznymi i nasłonecznieniem (25% wszystkich ich win). Trimbachowie wykorzystują w swoich winach także owoce od związanych z nimi od lat winoogrodników. Połowa ich organicznych i biodynamicznych upraw to riesling. Trimbachowie nie stosują środków chemicznych od 1972 roku. Zbierają ręcznie, fermentują na rdzennych drożdżach i wykorzystują grawitację w procesie winifikacji. Rocznie wytwarzają ok. 95.000 butelek (85% na eksport).

 

Pinot Blanc 2018: winogrona pochodzą z własnych winnic oraz winnic winoogrodników, z którymi Trimachowie współpracują, zbieranych na przełomie września i października; fermentowały w zbiornikach ze stali nierdzewnej i betonu w kontrolowanej temperaturze; wino nie przeszło fermentacji malolaktycznej; leżakowało dwa lata w piwnicy, aby uzyskać idealną równowagę pomiędzy owocowością i kwasowością. Zawartość alkoholu: 13%; oceny: Wine Enthusiast 91 (rocznik 2016), Wine Spectator 89 (rocznik 2017) (importer: Deliwina).

 

Kliknij i dowiedz się więcej o WINO. klub

Zapisz się do WINO. klub i otrzymaj pakiet 2 lub 4 win

Dowiedz się więcej o międzynarodowych kursach winiarskich WSET 

 

Podobne wpisy