13 ciekawostek o winach niemieckich
1. Najstarsza niemiecka spółdzielnia winiarska – i jedna z najstarszych na świecie – została założona w Mayschoß nad rzeką Ahr w 1868 roku. Najwięcej kooperatyw w Niemczech działa obecnie w Wirtembergii i w Badenii.
2. W Anglii nadal używa się określenia „hock” dla win reńskich. Ze względu na ich wyśmienity smak przypisywane są im właściwości uzdrawiające. Angielskie przysłowie m.wi: „a good hock keeps off the doc!”, co znaczy „dobry hock trzyma lekarza z daleka!”.
3. Riesling reprezentuje niemiecką kulturę winiarską jak żadna inna odmiana winogron. Z ponad 24 000 ha Niemcy posiadają około 50 proc. światowych jego nasadzeń. Kwasowość rieslinga nadaje winu rasową świeżość i sprawia, że świetnie znosi starzenie. Palatynat i Mozela to dwa największe na świecie regiony upraw rieslinga.
4. Najwcześniejszą udokumentowaną wzmianką o rieslingu jest rachunek z 13 marca 1435 roku. Klaus Kleinfisch zakupił sześć sadzonek „riesslingen”, które miał posadzić w winnicy w Rüsselsheim. W dokumencie sprzedaży po raz pierwszy w historii pojawia się słowo „riesling”. Dlatego też możemy z tego powodu twierdzić, że 13 marca to dzień urodzin rieslinga.
5. Moguncja (Mainz), stolica regionu winiarskiego Hesji Nadreńskiej, od 2008 roku jest dumnym członkiem grona Great Wine Capitals Global Network. Należy do niego obecnie jedenaście miast w najważniejszych regionach winiarskich świata, m.in. Bordeaux, Adelaide, San Francisco, Bilbao.
6. Około jedna trzecia niemieckich winnic jest obsadzona czerwonymi odmianami. Największe uprawy czerwonych odmian znajdują się w dw.ch największych niemieckich regionach winiarskich, tj. Hesji Nadreńskiej i Palatynacie, a także w Badenii i Wirtembergii.
7. Miejscem narodzin niemieckiego eisweina jest Dromersheim. Przypuszczalnie to tam właśnie 11 lutego 1830 roku wyprodukowano pierwszego eisweina. Winiarze na jesieni nie dokonali zbioru winogron z powodu ich złej jakości, ale zimą zdecydowali się je zerwać na paszę dla bydła. Stwierdzili wówczas, że zmrożone winogrona zawierają bardzo słodki sok o wysokiej zawartości moszczu. Wytłoczyli więc owoce i tak narodziło się wino lodowe.
8. W niemieckich regionach winiarskich istnieje mniej więcej 2600 parceli. Najmniejszą parcelą w Niemczech jest Walporzheimer G.rkammer nad rzeką Ahr, która nie obejmuje nawet jednego hektara. Największą jest licząca 85 ha Würzburger Stein.
9. Najstarszym producentem win musujących w Niemczech jest, wedle własnej relacji, przedsiębiorstwo Sektkellerei Kessler utworzone w 1826 roku. W 1902 roku cesarz Wilhelm II wprowadził podatek od wina musującego, co miało pom.c mu sfinansować m.in. .wczesną flotę wojenną. Podatek obowiązuje do dziś i wynosi 1,02 euro za butelkę.
10. Odkrycie odmiany spätlese nastąpiło całkowicie przypadkiem: gdy posłaniec z Fuldy z oficjalną zgodą biskupa na rozpoczęcie winobrania dotarł do klasztoru benedyktyn.w w Johannisbergu (region Rheingau) z czternastodniowym op.źnieniem, grona były już mocno przejrzałe i dotknięte pleśnią, kt.rej nikt wtedy nie nazywał jeszcze szlachetną. Gdy winogrona zebrano i zrobiono z nich wino, okazało się dobre jak nigdy dotąd.
11. Z prawie 11 800 ha upraw winorośli spätburgundera (pinot noir) Niemcy zajmują trzecie miejsce na świecie po Francji i USA pod względem powierzchni upraw tej odmiany. Jest to najważniejsza czerwona odmiana winorośli w tym kraju.
12. Bocksbeutel to brzuchata butelka spłaszczona po bokach pochodząca z Frankonii. W formie, jaką znamy dzisiaj, istnieje od początku XVIII wieku. W 1726 roku początkowo tylko najbardziej prestiżowe i najlepsze wino, Würzburger Stein z Bürgerspital, mogło być nalewane do tej płaskiej butelki. P.źniej inne wina frankońskie mogły być r.wnież butelkowane w bocksbeutel.
13. W niemieckim prawie winiarskim nachylenie zbocza powyżej 30 proc. nazywane jest steillage – strome zbocze. Winnice na stromych zboczach stanowią około 14 000 ha, czyli 14 proc. całkowitej powierzchni winnic w Niemczech. Mierząca 378 metr.w wysokości z nachyleniem około 68 stopni Bremmer Calmont jest najbardziej stromą winnicą w Europie.
Niemiecki Instytut Wina